środa, 26 czerwca 2013

Ręka jako broń

Ciosy rękami

Chińczycy układali dłonie na wzór zwierząt, ciosy rękami zadawali jak niedźwiedzie, tygrysy, węże czy żurawie. Dwa typy ciosów są najaważniejsze - pięścią i kantem dłoni. Ćwiczy się je z wydechem i w odpowiedniej postawie.


Ciosy można ćwiczyć: 

  • na stojąco, zadawać je raz lewą, raz prawą ręką,
  • w ruchu, robiąc w odpowiedniej postawie kroki.

Wydech można wspomagać krzykiem. Walczący krzyczą jak zwierzęta, których ruchy naśladują.


Poniżej, chciałbym przedstawić najprostsze ciosy dłonią:


Wąż
Trzy szpony orła
Łucznik
Liść wierzby
Pazur tygrysa
Muszla ślimaka
Złota łopata

Czub feniksa
Dziób żurawia

oraz ciosy w rychu i na stojąco:


Cios ręką poparty pchnięciem biodra i skrętem stóp
Cios wierzchem pięści

Wyprowadzanie ciosów prostych z postawy jeźdźca

Ćwiczenie bloków i ciosów - pięść i kant dłoni

niedziela, 23 czerwca 2013

Rola postawy w walce

Postawa w walce!

Postawy są bardzo ważne, od nich zależy skuteczność techniki, jej szybkość oraz siła. Powinniśmy studiować je nieruchomo i w ruchu, nieznacznie przemieszczając się. Większość postaw obronnych stanowi bazę skutecznego ataku. Zasady są podobne dla wszystkich sztuk walk Wschodu. Dla przykładu w Kung fu jest tak wiele postaw, jak wiele jest stylów. Oto kilka najważniejszych z nich:Postawa jeźdźca:

Ciężar równo rozłożony na obie nogi, sylwetka przypomina jeźdźca stojącego w strzemionach. Ręce zaciśnięte w pięści przy pasie lub wyżej „obejmują pień drzewa”.

Postawa jeźdźca

Postawa łuku i strzały:

Noga wysunięta do przodu przypomina zgięciem łuk, noga z tyłu zaparta, wyprostowana, przypomina strzałę, ręce naśladują pozycję łucznika.

Postawa łuku i  strzały

Postawa kota:

Bardzo niska „skradająca się”. Ciało odchylone do tyłu, przednia stopa bada w ruchu ziemię.

Postawa kota i blok przed ciosem z góry

Postawa konia:

Przykład walki na jednej nodze. Druga noga uniesiona przygotowana do kopnięcia.

Postawa żurawia:

Ręce rozprostowane jak skrzydła, noga uniesiona jak u brodzącego w wodzie ptaka.

Szpony orła - postawa przed walką

Postawa węża:

Dłonie „wężowe”, tułów wijący się, głowa uniesiona.

Postawa węża

Nim zaczniemy ćwiczyć ciosy robiąc kroki, możemy praktykować ciosy w miejscu. Każda postawa wiąże się z właściwymi jej technikami.

sobota, 8 czerwca 2013

KSW XXIII

KSW 23: Porażka Pudziana, Chalidow bezkonkurencyjny.

Gala KSW 23 za nami. Bez wątpienia  w Ergo Arenie wielkich emocji nie zabrakło. Mamed Chalidow efektownie poddał gwiazdę K-1 Melvina Manhoefa, Sean McCorkle pokonał Mariusza Pudzianowskiego, a Michał Materla po zaciętym i krwawym pojedynku obronił mistrzowski pas w wadze średniej w walce z Kendallem Grove'em.

Melvin Manhoef jest ikoną K-1 i wielką gwiazdą sportów walki. Holenderski zawodnik to prawdziwy ekspert od walki w stójce. Mamed Chalidow na początku wymieniał ciosy z rywalem, ale w pewnym momencie musiał zmienić taktykę. W narożniku Chalidow sklinczował i zapiął duszenie gilotynowe. Manhoef próbował się uratować, ale nie był w stanie przeszkodzić największej gwieździe KSW. Mamed poddał utytułowanego rywala i dołożył kolejne cenne nazwisko do swojej listy pokonanych.

Gorycz porażki musiał natomiast przełknąć Mariusz Pudzianowski. "Pudzian" rozpoczął bardzo dobrze. W stójce kilkukrotnie zaskoczył rywala, ale kiedy walka przeniosła się do parteru został skarcony jak zwykły świeżak. Sean McCorkle wykorzystał brak doświadczenia Pudzianowskiego i zakładając kimurę poddał byłego mistrza świata siłaczy.

Fenomenalną walkę stoczyli Michał Materla i Kendall Grove. W pojedynku, którego stawką był należący do Polaka mistrzowski pas KSW w wadze średniej było wszystko, czego oczekują kibice MMA: zażarte wymiany ciosów w stójce, efektowne obalenia i walka w parterze. Zwyciężył po dogrywce zalany krwią Materla, który po raz kolejny pokazał, że ma nieprawdopodobne serce do walki. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że była to najlepsza walka gali pod względem sportowym. Początek starcia nie zapowiadał zwycięstwa Polaka. Kendall w pierwszej rundzie trzymał Michała na dystans, jego ciosy częściej dochodziły celu i siały spustoszenie na twarzy obrońcy tytułu. Następne dwie Michał powoli wracał do gry i ambitną postawą odrobił straty i wywalczył u sędziów dogrywkę. W dodatkowym czasie zdominował Amerykanina i obronił mistrzowski pas. Wojownikom należą się słowa uznania i pokłon do samej ziemi. Takie walki przechodzą do historii polskiej sceny MMA. Prosimy o więcej!

Historyczną bo pierwszą mistrzynią federacji KSW została Karolina Kowalkiewicz. Zawodniczka Gracie Barra Łódź najpierw zasypała Martę Chojnoską gradem ciosów w stójce, a kiedy pojedynek przeniósł się do parteru duszeniem zza pleców zmusiła rywalkę do poddania.

Zaraz po mistrzowskiej walce pań w ringu pojawiła się Iwona Guzowska. Jedna z ikon sportów walki w Polsce ogłosiła, że w 2014 roku będzie walczyć dla KSW. "Kopać potrafię, uderzyć jeszcze też. Będę pracowała nad parterem." zapowiedziała była mistrzyni świata i Europy w boksie i kickboxingu.

Wyniki gali KSW 23
Kat. 87 kg: Mamed Chalidow pokonał przez poddanie Melvina Manhoefa
Kat. open: Sean McCorkle pokonał przez poddanie Mariusza Pudzianowskiego
Kat. 84 kg: Michał Materla pokonał po dogrywce Kendalla Grove’a
Kat. 77 kg: Aslambek Saidov pokonał przez poddanie Bena Lagmana
Kat. 55 kg: Karolina Kowalkiewicz pokonała przez poddanie Martę Chojnoską
Kat. 70 kg: Mateusz Gamrot pokonał przez TKO Mateusza Zawadzkiego
Kat. 77 kg: Luiz Ricardo Simon pokonał decyzją sędziów Mateusza Piskorza