BJJ

Co to jest BRAZYLIJSKIE JIU-JITSU? 

Brazylijskie jiu-jitsu jest to sztuka walki wywodząca się z mieszanki judo, zapasów i jiu-jitsu. Główny nacisk w tej dyscyplinie sportu kładzie się na walkę w parterze. Walki odbywają się ze zwarcia co dodatkowo utrudnia przejęcie kontroli nad przeciwnikiem gdyż taki jest motyw brazylijskiego jiu-jitsu. Cel walki jest jasno określony należy zmusić przeciwnika do poddania się po przez zadawanie mu kontrolowanego bólu czyli założenie dźwigni , bądź doprowadzenie go do nie przytomności poprzez duszenie lub dźwignie. 

Taktyka wydaje się dość prosta należy sprowadzić przeciwnika do parteru i go unieruchomić i zastosować technikę kończącą czyli dźwignie lub duszenie. Ten styl walki opiera się głównie na chwytach, podduszeniach, dźwigniach oraz na innych znanych technikach obezwładniania przeciwnika zakazane są uderzenia i ich raczej się nie stosuje. Charakterystyczny dla tej sztuki walki element to GARDA. Polega on na tym , że obejmuje się nogami przeciwnika stojącego lub klęczącego przed  leżącym zawodnikiem. Stosowany jest również dosiad przeciwnika, wygląda to tak, że siadamy okrakiem na leżącym przeciwniku i próbujemy doprowadzić poprzez dźwignie, poddduszenia i chwyty do poddania przeciwnika. 

Brazylijskie jiu-jitsu ciągle się rozwija i stara sprostać coraz to nowszym zagrożeniom. Ponieważ ta sztuka walki jest stosowana jako technika samoobrony w wojsku i policji gdzie uczy się jak obezwładnić przeciwnika z ostrym narzędziem. 

W brazylijskim jiu-jitsu jest podział na pasy. Dzielą się one na:
  • biały, 
  • niebieski, 
  • purpurowy, 
  • brązowy,  
  • czarny. 

Niektóre szkoły dopuszczają jeszcze po między pasami belki dla ułatwienia. 

W tej sztuce walki odrzucono japońskie tradycje i wprowadzono własne, takie jak naszywki z elementami kultury brazylijskiej, zawodnicy posiadają liczne tatuaże o tematyce religijnej Brazylii. Kimono w którym występuje zawodnik nazywa się GI, zaś na treningach lub sparingach ćwiczy się w spodenkach i koszulkach. Do podstawowych formuł walki w brazylijskim jiu-jitsu zalicza się walkę w gi (walka w kimonie), bądź walkę bez gi (tzw. submission fighting). 

Popularność tej dyscypliny sportu uzyskano dzięki zwycięstwom zawodników w MMA i teraz większość z zawodników stosuje treningi przekrojowe z brazylijskiego jiu-jitsu by udoskonalać swoją walkę w parterze. Wiele osób decyduje się na wybór tej sztuki walki ponieważ pozwala ona na równą rywalizację bez względu na wiek a także nie kultywuje ona wschodnich tradycji i obyczajów.