Krav maga

Czym jest Krav maga?

Krav maga czy Kravmaga pisownia nie ma znaczenia, jest izraelską techniką walki, a raczej jej sposobem i w wolnym tłumaczeniu oznacza walkę w kontakcie bliskim. Krav maga swoje początki istnienia datuje w latach trzydziestych dwudziestego wieku a za twórcę jej uważa się Imi Lichtenfelda. Nie jest to sztuka walki lecz samoobrony, która uczy jak najszybciej i najprościej obronić się przed napastnikiem. Technika ta bazuje na ludzkich odruchach obronnych. Pokazuje jak uderzając w gardło, oko, nogę lub miejsce intymne czyli krocze łatwo obezwładnić napastnika, pozbawiając go zdolności do dalszej walki. W sporcie tym nie ma współzawodnictwa, a treningi polegają na ciągłym ćwiczeniu jak uniknąć i jak najszybciej obezwładnić agresora. Nie jest celem nauka efektownych ciosów obezwładniających a prostych i szybkich a zarazem skutecznych. Trening prowadzi do ukształtowania pewności siebie i zachowania trzeźwości umysłu w sytuacji zagrożenia.

Wielu ludzi uważa tę technikę za bardzo brutalną, ponieważ dopuszcza ona ciosy wszystkim i wszędzie, by jak najszybciej czuć się bezpiecznie. Można uderzać dłońmi, kopać nogami, uderzać łokciem czy głową a nawet tym co mamy pod ręką oraz tym czym zaatakował nas napastnik po przechwyceniu jego broni to jest noża, pałki, pistoletu itp.

Krav maga dzieli się na dwie odmiany militarną dla wojska i policji, w której cel to unieszkodliwienie przeciwnika a nawet jego zabicie oraz cywilną dostępną dla każdego, której cel to obrona przed zagrożeniem.

Technika ta posiada cztery zasady, które w zależności od sytuacji w jakiej się znajdziemy należy zastosować.

  • Pierwsza zasada mówi nam, że należy unikać sytuacji i miejsc niebezpiecznych.
  • Druga zasada mówi, że jeśli znajdziemy się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji to mamy się oddalić.
  • Trzecia zasada nawiązuje do drugiej tylko, że jeśli znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji lub miejscu i nie możemy się oddalić to walczymy używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które pomogą nam.
  • Ostatnia zasada czwarta mówi, że jeśli nie możemy się oddalić i nie ma żadnych przedmiotów, które mogą nam pomóc to walczymy maksymalnie bez ograniczeń.


 Krav maga podzielona była kiedyś na pasy (biały – żółty – pomarańczowy – zielony – niebieski – brązowy – czarny), lecz z biegiem czasu zastąpiono to stopniami i obowiązują teraz takie adept – absolwent – ekspert, a kolory pasów widnieją tylko na certyfikatach potwierdzających zdane egzaminy. Stopnie szkoleniowe i instruktorskie w krav madze dzielą się obecnie na uczniowskie P1 - P5 początkujący, G1 - G5 zaawansowany i mistrzowskie expert 1 - expert 5 i master 1 - master 3.

Zawodnik ubrany jest w czarne spodnie i czarną lub białą koszulkę z krótkimi rękawkami (w zależności od organizacji) i nie zakłada się pasu.