MMA

Co to jest MMA ?

MMA - Mixed Martial Arts co w wolnym tłumaczeniu oznacza mieszane sztuki walki. MMA to konkurencja sportowa dopuszczająca wszystkie techniki walki bez broni. Mieszane sztuki walki charakteryzuje jak najmniejsze ograniczanie zadawania ciosów, ale z zachowaniem ograniczenia uderzeń by przeciwnik nie poniósł śmierci lub nie był trwale okaleczony. 

Reguły większości organizacji MMA dopuszczają walkę w stójce i parterze co znaczy , że zawodnicy mogą wykonywać rzuty, ciosy pięściami, duszenia, kopnięcia i dźwignie. Zabronione jest gryzienie wkładanie palców w oczy i inne miejsca fizjologiczne zawodnika, uderzenia w genitalia i krtań oraz uderzenia łokciami i głową. Wygrywa ten zawodnik, który znokautuje rywala bądź zmusi go do poddania. Czasem o wyniku walki decydują sędziowie, gdy walka nie przyniesie nokautu bądź nikt się nie podda może zostać ogłoszony remis. 

Walki toczą się w ringach bokserskich lub ringach otoczonych siatką by zminimalizować wypadanie zawodników po za ring. Każdy zawodnik wchodząc do ringu jest wyposażony w ochraniacze na zęby i rękawice , które są cieńsze od bokserskich bo pozwalają na chwytanie przeciwnika. By osiągnąć sukces w walce nie można być dobrym tylko w jednej sztuce walki, dlatego dla każdego zawodnika preferowany jest trening przekrojowy, który sprawi wszechstronność w zadawaniu ciosów, obaleniach i w walce w parterze. 

Polska organizuje turnieje amatorskie i mistrzostwa kraju oraz gale zawodowe, największa to KSW czyli Konfrontacje Sztuk Walki. Do pozostałych imprez tego typu zalicza się m.in. Ring XF, Quest Arena, Iron Fist, MMA Attack Shidokan Poland, Fighters Arena , Beast of the East, Bałtycki Sztorm, Full Contact Prestige, Gala Sportów Walki, Turniej Hadaka Waza, Amatorska Liga MMA, Profesjonalna Liga MMA, MMA Polska, Coloseum, Olimp Extreme Fight, Pro Fight czy MMA Sport.                                                                    Image courtesy of [TeddyBear[Picnic]] / FreeDigitalPhotos.net