Taekwondo

Tae-kwon-do

Jest to jedna z najmłodszych sztuk walki. Wywodzi się z Korei, powstała około pięćdziesiąt lat temu. Ta technika walki powstała z myślą o celach wojskowych, jednak z biegiem czasu zmieniła swoje przeznaczenie i dzisiejszych realiach uznawana jest za jedną z odmian sportów walki. Za twórcę Taekwondo uznaje się gen. Choi Hong Hi. Swoją nazwę zawdzięcza połączeniu trzech słów kluczy: tae – pięść , kwon - stopa oraz do - sposób. Technika kładzie główny nacisk na jak najlepsze wykorzystanie nóg i rąk w czasie bójki. Data powstania Taekwondo to 1955r, więc bez wątpienia jest to jedna z najmłodszych technik ale też dzięki temu można powiedzieć, że skupiła ona szereg technik pochodzący z innych sztuk walki. Wszystko to wpływa na bardzo wysoką skuteczność wyprowadzanych ciosów. Chodzi mi tu przede wszystkim o wykonywanie ciosów nogami. W trakcie rozwoju w/w techniki dołożono siłę rozpędzonego ciała co dodatkowo zwiększyło skuteczność wyprowadzanych ciosów. Z roku na rok Taekwondo zyskuje coraz większą popularność, pewnie z uwagi na widowiskowość tego sportu.

Konstrukcję Taekwondo możemy podzielić na cztery systemy:

  • układy formalne
  • wolną walkę na macie
  • techniki samoobrony
  • techniki rozbić twardych przedmiotów

Proces szkolenia obejmuje 19 stopni.  Pierwsze dziesięć to stopnie przeznaczone dla uczniów (Cup), zaś kolejne dziewięć przypisanych jest jako stopnie mistrzowskie (Dan). Stopień zaawansowania ukazuje nam kolor pasa.

Do największych federacji Taekwondo należą:
(ITF) International Taekwon-Do Federation – Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do.
(WTF) World Taekwondo Federation – Światowa Federacja Taekwondo.

Od 2000r, Taekwondo jest oficjalną dyscypliną Igrzysk Olimpijskich.
Dla ukazania widowiskowości tej Sztuki Walki postanowiłem zamieścić link do filmiku, który uzmysłowi Wam potęge siły kopnięć w tym sporcie. Jeżeli jesteś zainteresowany poprostu <kliknij tutaj>