Capoeira

Co to jest Capoeira?


Capoeira jest jedną z najbardziej widowiskowych sztuk walki na świecie, ponieważ używa ona rytmiki i akrobatyki technik kopnięć jak i podcięć. Styl ten wywodzi się z tradycji brazylijskich i afrykańskich sztuk walki, przeplatając w tym elementy tańca co sprawia, że atak może być nie przewidywalny.


Charakterystyczne dla tej techniki jest to, że unika się statycznych pozycji walki. Używając zamaszystych kopnięć i rytmicznych podcięć ciężko jest zablokować uderzenia przeciwnika. Zamiast tego Capoeira uczy uników i przejść do ataków. 

Nieodłącznym elementem Capoeiry jest rytuał RODA (krąg , koło). Roda polega na tym, że zawodnicy ustawiają się w kółku. Do środka wchodzi dwoje z nich i zaczyna prowadzić symulowaną walkę nazwana jest ona JOGO. Natomiast pozostali zawodnicy w okręgu śpiewami i muzyką nadają całości wiele energii zwanej AXE. Muzyka i rytmika śpiewu może nadawać szybkości w walce. Im szybsze są brzmienia instrumentów i śpiewu tym szybciej zawodnicy poruszają się w kręgu próbując zaskoczyć przeciwnika wymyślnym atakiem, bądź dynamicznie wykonać unik i przejść do ataku. 

Najważniejszym ruchem w Capoeira jest GINGA, gdyż to on nadaje tej sztuce walki charakter tańca. Każdy zawodnik Capoeiry musi przejść BATIZADO. Polega to na tym, że zawodnik jest wprowadzany w świat Capoeiry i świat społeczności grupy w której się ćwiczy. Nadawany jest mu stopień wtajemniczenia i kolor sznura (cordao) po tym jak stoczy walkę z osobą o najwyższym stopniu w grupie. Każdy zawodnik może tylko raz podejść do tej ceremonii. Sznury w Capoeira odpowiadają pasom jak na przykład w karate. Ciekawostką jest to, że w każdej grupie jest inna kolorystyka sznurów. 

Do najpopularniejszych stylów Capoeiry możemy zaliczyć CAPOEIRA REGIONAL (szybka i dynamiczna praktyczna w zastosowaniu do walki), CAPOEIRA ANGOLA (zawiera mniej elementów walki, za to jest kreowana pod grę, taniec i współpracę zawodników), CAPOEIRA MODERNA (jest to zmodernizowany styl, ale czerpie wiele z regional i angola jeśli chodzi o technikę i sposoby treningu) i czwarty styl dziś już zapomniany i nie używany to CAPOEIRA CARIOCA (nie używano w nim śpiewu i muzyki, cechowała go brutalność więc skutecznie niszczyło się przeciwnika kopnięciami w tułów i z kolana oraz uderzając rękoma w oczy).

Capoeira dotarła do polski w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.


                                                                     Image courtesy of [TeddyBear[Picnic]] / FreeDigitalPhotos.net